Sedačky - Pravdy a mýty

Pri boji o zákazníka, predajcovia často používajú účelové reklamné a obchodné triky. Preto vznikajú rôzne mýty, polopravdy a niekedy aj lži.

Mýtus „vyššej kategórie“
Mnohí predajcovia si mýlia kvalitu finálnej úpravy s hrúbkou kožených usní. Hrúbka kože vo všeobecnosti je iba jeden z faktorov posudzovania kvality tej ktorej usne a je to otázka skôr dizajnu a spôsobu použitia ako kvality. Dizajn mnohých modelov sedacích súprav si doslova vyžaduje tenšiu koženú useň...

Ide predovšetkým o sedacie súpravy s „prešívaným“ mäkkým dizajnom, s riasenou, či prekladanou kožou. Technológia výroby jednoducho neumožňuje na takéto dizajny použiť hrubú useň, nech by bola akokoľvek mäkká. Naproti tomu existujú dizajny sedacích súprav, ktoré sa bez hrubšej kože nezaobídu. Sú to predovšetkým dizajny hladkých, moderných tvarov, alebo luxusné sedacie súpravy s veľkými plochami. Mylne potom vznikajú mýty o špeciálnych či "vyšších kategóriách" kožených usní. Poraďte sa preto priamo s výrobcom o type koženej usne pre Vami zvolený model sedacej súpravy.

Mýtus „ľahkej údržby“
Kožená sedacia súprava vyhotovená v štandardnej koži (korigovaná úprava, semi-anilínová úprava, alebo by-cast úprava) si skutočne nevyžaduje zvláštnu údržbu, nakoľko takéto kožené usne sú chránené rôznou hrúbkou PVC filmu, ktorý zabezpečuje polopriepustnosť až nepriepustnosť povrchovej úpravy koženej usne. Na druhej strane, vysoko kvalitné úpravy usní ako sú anilínové, brúsené, pull-up kože si vyžadujú špeciálny prístup pri ich ošetrovaní a údržbe. Typickou črtou takýchto kvalitných usní je ich pórovitosť. Táto prirodzená vlastnosť kože nie je nijako chemicky potláčaná a preto sa často stáva, že takto upravená koža do seba doslova vtiahne všetko s čím príde do styku. Väčšinou nezvratne. Kávu, víno, farebné nápoje, masť, olej, ale aj farbu z oblečenia. Tomuto sa dá samozrejme z časti predísť použitím vhodných impregnačných prípravkov a zvýšenou pozornosťou. Avšak stále platí paradox: Čím drahšia useň, tým náročnejšia údržba.

Mýtus „večnosti“
Žiadna sedacia súprava, ani kožená, nevydrží večne. Dokonca ani 20 či 10 rokov ako sa mylne zákazníci domnievajú. Dĺžka životnosti koženej sedacej súpravy naozaj závisí od voľby kvality koženej usni, spôsobu používania sedacej súpravy a tiež od jej údržby. Najčastejšie problémy, ktoré zákazníci negatívne vnímajú sú odery kože, vyťahané či presedené sedáky. Napriek tomu, že takéto negatívne prejavy sú úplne prirodzené, len málo zákazníkov si uvedomuje, že koža je prírodný materiál, opotrebúva sa v závislosti od jej používania a nie je elastická a teda jej natiahnutie je nevratné. Tieto negatívne prejavy koženej sedacej súpravy je možné korigovať dodatočným servisným zásahom. Investícia do koženej sedacej súpravy je určite nemalá a každý zákazník prirodzene očakáva, že vyššia investícia musí odrážať aj dobu jej bezproblémového používania. V tejto súvislosti je veľmi dôležité uvedomiť si, že kúpna cena koženej sedacej súpravy je iba súčtom cien materiálov použitých na jej výrobu, ceny práce, prípadne aj ceny pridanej obchodníkom. Výška ceny teda nie je priamoúmerná životnosti koženej sedacej súpravy.

Mýtus „chladenia / potenia“
Často sa stretávame s názorom zákazníkov, že kožená sedacia súprava nie je dobrá, lebo sa na nej človek v lete potí a v zime je strašne studená. Tento super mýtus vznikol z negatívnych skúseností pri používaní osobných automobilov vybavených koženými sedačkami. V štandardných automobiloch s koženou výbavou sa používa tzv. automobilová koža. Je to kožená useň upravená na vysokú záťaž, teda je potiahnutá hrubšou vrstvou PVC a napustená protipožiarnymi chemikáliami. Takto upravená koža skutočne „nedýcha“. Preto sa tiež upravuje (nie vždy) perforáciou. Koža na autosedačkách je hustej štruktúry a teda dokáže výrazne absorbovať teplo či chlad z interiéru auta. To má za následok práve spomínaný efekt horúcej kože, na ktorej sa telo človeka potí a na druhej strane efekt studenej až nepríjemne chladivej kože. V zásade platí, že koža na sedačke má vždy takú teplotu akú teplotu má interiér v ktorej sa daná sedačka nachádza. V luxusných automobiloch je tento problém vyriešený permanentnou klimatizáciou interiéru a sedadiel.

Mýtus "dokonalosti"
Koža používaná na čalúnenie je prírodný materiál získavnaý ako sekundárny produkt prevažne z hovädzieho dobytka pri spracovávaní dobytku pre potravinárske účely. Jedna sedacia súprava je vyrobená približne zo 6-tich kusov kožených usní. Teda zo 6-tich rôznych zvierat. Nie je nič výnimočné na tom, že jednotlivé kožené usne majú svoje špecifiká a rozdielnosti. Dôsledkom rôznorodej pigmentácie majú takéto usne rôzne sfarbenia, ktoré vytvárajú efekt rozdielnych farebných odtieňov jednotlivých dielcov aj vrámci jednej sedacej súpravy. Rovnako aj rôzna štruktúra kože je prirodzeným javom. Dokonca aj štruktúra jednotlivých častí jednej usne je odlišná. Chrbtová časť je hutnejšia ako boky. To zapríčiňuje aj rozdielny vizuálny efekt pri spojení takýchto častí. Na mnohých sedacích súpravách sú dokonca jasne videteľné znaky od štípancov hmyzu, škrabance od konárov, malé povrchové žilky, či dokonca vypálené značky chovateľov. Všetky tieto znaky sú prirodzeným dôkazom originality, pravosti kože a nádhernej prírodnej NEDOKONALOSTI. Ak si chcete kúpiť "vizuálnu dokonalosť", nekupujte si koženú sedaciu súpravu! Kožená sedačka je PRÍRODNÁ DOKONALOSŤ.