Starostlivosť o kožený nábytok

Každý nábytok čalúnený kožou je jedinečný. To isté platí aj pre kožené sedačky či kožené postele. Prirodzené vlastnosti nábytkárskej kože sa perfektne hodia na kreslá, pohovky, sedačky, postele, stoličky, čo pridáva týmto kusom nábytku na luxuse a elegancii.Koža (čalúnnická useň) je prírodným materiálom živočíšneho pôvodu (väčšinou hovädzia koža) so svojimi typickými znakmi, ako sú napr. prírodné jazvy a škrabance od konárov, pigmentové škvrny, drobné odery alebo vrásky, či vypálené značky chovateľov dobytka. Je to veľmi odolný materiál s dlhou životnosťou. Aby sa jej krása a prirodzený vzhľad uchoval čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu pravidelne starať a dodržiavať niekoľko doporučených zásad používania.

Životnosť a charakteristický vzhľad kože je možné správnou a pravidelnou údržbou, spolu so správnym používaním čalúneného nábytku, výrazne predĺžiť. Pozor však na neodbornú starostlivosť. Rôzne „zaručené“ prípravky na ošetrovanie kože ako sú včelie vosky a nekvalitné, univerzálne prostriedky z obchodov, väčšinou koži viac ublížia ako pomôžu.

Každodenná starostlivosť o koženú sedačku nie je náročná a vyžaduje len malú pozornosť.

Nikdy nepoužívajte chemické, alebo čistiace prostriedky, ktoré nie sú priamo určené na čistenie kože. Tie môžu zásadne ovplyvniť vlastnosti kože, dokonca ju môžu závažne a nenávratne poškodiť! Pozor! Aj čistiace prostriedky na kožu nemusia byť určené na špecifické typy finálnej úpravy koženej usne. Vždy sa poraďte s odborníkom!
Pred aplikáciou akéhokoľvek prostriedku na kožu (aj odporúčaného), urobte najprv skúšku na menej viditeľnom mieste, alebo na vzorke kože (ak ju máte k dispozícii).

Váš čalúnený nábytok umiestnite minimálne 50 cm od zdroja tepla s teplotou žiarenia do 80 ´C (radiátor, kúrenie, rúra a pod.) a minimálne 200 cm od tepelného zdroja s teplotou žiarenia vyššou ako 80 ´C (krb, otvorený oheň, iné tepelné zdroje)

Nevystavujte čalúnený nábytok priamemu slnečnému žiareniu ani inému silnému zdroju svetla. Svetlo výrazne vplýva na farebnú stálosť poťahového materiálu. Eliminujete tým praskanie kože, lámanie, a vyblednutie či zmenu farby.

Udržujte kožu bez prachových častíc, čím zamedzíte znečisteniu ako aj poškodeniu povrchovej úpravy kože. Jedenkrát do týždňa sedačku pretrite vlhkou bavlnenou handričkou, prípadne povysávajte nedostupné záhyby čo najnižšou sacou silou, tak aby ste nepoškodili konštrukčné prvky čalúnenia (gombíky, vťahy, klince úchyty a pod.).

V priestore, kde je umistnený čalúnený nábytok udržujte stabilnú vlhkosť a teplotu. Zamedzíte tým poškodeniu kože z dôvodu jej tepelnej rozťažnosti a nedostatočnej pružnosti. Optimálne vetrajte a vykurujte priestor. Optimálne klimatické podmienky pre kožený nábytok sú: vlhkosť vzduchu 50 – 75% a teplota vzduchu 10 – 25°C

Čerstvé škvrny a znečistenia odstraňujte ihneď za pomoci navlhčenej utierky. Použite špongiu namočenú v destilovanej vode a krúživými pohybmi otierajte škvrnu - jemne, netlačte, a potom dôkladne vysušte suchou utierkou. Nadbytočnú tekutinu ihneď odsajte papierovým servítkom. Ak koža absorbuje tekutinu do svojej štruktúry, môže byť škvrna neodstrániteľná!

Na nábytok čalúnený kožou nikdy neukladajte noviny a časopisy. Novinové farbivo môže preniknúť do štruktúry kože a zafarbiť jej povrch.

Na sedenie používajte výhradne miesta na to určené! V žiadnom prípade si nesadajte na podrúčky, alebo chrbtové opierky. Striedavo používajte všetky miesta sedacej súpravy, aby ste predišli rozdielom vo vzhľade kože a tvrdosti jednotlivých sedákov.

Kompletné čistenie a impregnáciu čalúneného nábytku robte 2 – 4 krát za rok (podľa intenzity užívania). Zachováte tým mäkkosť a atraktívny vzhľad Vášho koženého nábytku aj po dlhšej dobe jej používania.

Dodržovanie týchto pravidiel Vám nezaberie veľa času a až niekoľkonásobne Vám predĺži životnosť Vášho koženého nábytku.